Opis projektu
Krośnieńska Przestrzeń Wsparcia to projekt mający na celu wsparcie emocjonalne i psychiczne młodych osób w wieku 13-25 lat mieszkających lub uczących się w Krośnie.
Ta inicjatywa - przygotowana przez Krośnieńską Radę Młodzieży - skierowana jest do młodzieży, która wyjątkowo potrzebuje pomocy w sferze psychiczno-emocjonalnej.
W ramach projektu zostaną zrealizowane:
Warsztaty z psychologiem, których celem jest rozwój umiejętności społecznych i emocjonalnych, lepsze poznanie samego siebie, budowanie zdrowych nawyków oraz wzorców zachowań
Warsztaty z dietetykiem, które będą nieocenione dla osób borykającymi się z zaburzeniami odżywiania
Chcielibyśmy aby krośnieńska młodzież miała dostęp do edukacji o samych sobie, profesjonalnych porad psychologicznych, których celem jest budowanie świadomości na temat własnych potrzeb. Projekt ma za zadanie ułatwić młodym ludziom zrozumienie, jak dbać o swoje zdrowie psychiczne, jak rozpoznawać oznaki problemów oraz gdzie szukać pomocy w trudnych sytuacjach. Chcemy stworzyć bezpieczną przestrzeń do rozmowy o problemach, które często pozostają w cieniu, a także dostarczyć praktycznych narzędzi do walki z nimi.
(Jest to okrojona wersja projektu znajdującego się w "Kategoria I - zadania ogólnomiejskie")
Lokalizacja projektu
Krosno
Uzasadnienie projektu
Zorganizowanie tego projektu jest szczególnie ważne biorąc pod uwagę, że wskaźnik samobójstw wśród młodych osób jest niepokojąco wysoki, a odbierania sobie życia przez młodych jest głównie spowodowane problemami z psychiką - takimi jak depresja, stany lękowe, zaburzenia adaptacyjne czy brakiem wsparcia emocjonalnego. Według danych Policji w 2022 r. odnotowano ponad 2031 prób samobójczych młodych ludzi. To o 140 proc. więcej niż w roku 2020. Z badań - np. raportu “MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym” opracowanym w 2023 r. (przebadano 184 447 osób w wieku 10-19 lat ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych z całej Polski) - 65,9% uczniów biorących udział w badaniu chciałoby mieć więcej szacunku do samego siebie, 58,4% uczniów czasami czuje się bezużyteczna, 46% to osoby o skrajnie niskiej samoocenie, 31,6% uczniów nie lubi siebie, 26,4% uważa siebie za osobę mniej wartościową od innych, stres dnia codziennego przerasta 81,9 % osób.
Potencjalni odbiorcy projektu
Młode osoby w wieku 13-25 lat mieszkające lub uczące się w Krośnie.
Zasady dostępności projektu
Wstęp wolny.
Projekt nie generuje kosztów utrzymania w kolejnych latach
Status projektu
Zweryfikowany pozytywnie